Planowanie pytaniami

To jedna z najprostszych metod, a jednocześnie wymagająca skupienia. Zadając sobie poniższe pytania zapisuj odpowiedzi. Dzięki temu zobaczysz swój cel z lotu ptaka i sprawdzisz ile tak naprawdę masz do zrobienia oraz gdzie możesz spodziewać się ewentualnych przeszkód i jakie szanse możesz mieć do wykorzystania. 

Pytania są jednocześnie puta

Planowanie pytaniami:

Początek:

- Jakie przedsięwzięcie chcesz rozwinąć?
- Jak chcesz by wyglądało w różnych odstępach czasu, tygodnia, miesiąca, roku i dalej?

Tomek chciał założyć kanał dla dzieci na YouTube na temat programowania. Wiedział, że nawet Minecraft nie powstał od razu, dlatego zaczął myśleć jak i w którym kierunku powinno się rozwijać jego przedsięwzięcie. 

Zasoby:

- Co posiadasz, albo co musisz posiadać, by Twoje przedsięwzięcie mogło się rozwinąć?
- Czym są Twoje kluczowe zasoby?

Tomek miał dużą wiedzę na temat programowania. Stacjonarnie przeprowadzał także warsztaty w podstawówkach. Wygospodarował sobie miejsce u siebie w pokoju, ale brakowało mu sprzętu. Na dobrą sprawę nie było tak źle, bo znalazł całkiem fajny program do udostępniania ekranu i w dodatku darmowy. Wyglądało na to, że wszystko co podstawowe ma. Była jeszcze kwestia czasu, który musiał sobie wygospodarować, ale żeby to zrobić potrzebował rozeznać się w wielkości swojego pomysłu.

Trzon:

- Jakiego jednego narzędzia lub miejsca potrzebujesz, by swoje zasoby przetworzyć w konkretne działania?
- Jeśli takie masz to czy działa ono sprawnie?

Tomka centrum dowodzenia był komputer z dostępem do internetu. Tam przechowywał pliki, pomysły i dokonywał obróbki zdjęć. Tam też trzymał harmonogram i kalendarz ze swoimi terminami. 

Działania:

- Jakie jest pięć Twoich kluczowych obszarów, w których musisz działać, żeby Twoje przedsięwzięcie się rozwijało?
- Czy uzupełniają się wzajemnie?

Tomek wiedział, że nie tylko na nagrywaniu filmów będzie polegało jego przedsięwzięcie. Oprócz tego potrzebował działań w social mediach innych niż YouTube, regularnego opracowywania nowych pomysłów i przeglądania branżowych materiałów. Nie bez znaczenia był fakt ciągłego uczenia się. W każdym z tych obszarów musiał działać jednocześnie. 

Efekty:

- Jaki efekt musisz mieć w każdym z tych obszarów, by poczuć cieszyć się owocami zwycięstwa?
- Czy wiesz jak i potrafisz te efekty wykorzystać w następnych działaniach?

Tomek wiedział jakie chce uzyskać efekty z każdego obszaru. Założył sobie, że będzie na początku publikował jeden film na tydzień. Jak da radę zwiększy częstotliwość. Obszar działań w mediach społecznościowych rozdzielił sobie na mniejsze: newsletter, Facebook. Tam mógł mieć najwięcej fanów. Korcił go jeszcze własny blog, Instagram i Snapchat, ale na nie nie miał już czasu. Pomyśli o nich jeśli nie będzie działał któryś z wybranych kanałów. Raz na dwa tygodnie postanowił robić przegląd co ciekawego w programowaniu piszczy, a raz na miesiąc nauczyć się jednej rzeczy związanej z programowaniem. 

 

ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

    Zapisz się do naszego newslettera!

    Proszę czekać..

    Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.