Jak nie ulegać pokusie odkładania?

Wszystkiemu winna jest piękna czarodziejka Prokrastynacja

Oczywiście, bo przecież nie Ty sam! Prokrastynacja potrafi być bardzo atrakcyjna i czarująca. Woła Cię na Facebooka, albo znalazła arcyciekawy film na YouTube zawsze wtedy, gdy coś masz do zrobienia.

Jeśli nie chcesz, wtedy szepcze Ci do ucha, że sprawa, której chcesz się podjąć Cię przerasta, albo nie masz dostatecznych zasobów, by się nią zająć. Wtedy wygląda groźnie.

Jeśli straszenie Cię nie spowoduje spodziewanych przez nią efektów, wtedy przysiada na brzegu biurka i opowiada jakie to beznadziejne masz zadanie przed sobą. Jest w dodatku tak błahe, że nie będzie problemów zdążyć przed ostatecznym terminem.

Owszem, czasem odkładanie ma sens, jeśli na przykład musimy poczekać na rozwój sytuacji. Albo gdy zajmujemy się czymś tak długo, że nasze przedsięwzięcie może stracić na świeżości. Jednak w obydwu przypadkach i jak im podobnych to odłożenie jest zawsze do ściśle określonego czasu. Nie jest więc prokrastynacją.

Jak w takim razie się owej czarowni.. dziejce przeciwstawić?

Rzucanie uroków

Prokrastynacja robi to z iście kobiecym wdziękiem i bywa przy tym bardzo kreatywna. Ma jednak kilka swoich standardowych czarów, którym można się przeciwstawić. 

Czar atrakcyjności

Potrafi Ci wmówić, że coś jest atrakcyjniejsze i znacznie przyjemniejsze do zrobienia niż to czym się teraz zajmujesz. Częstokroć ma rację, ale czysta przyjemność bez działania i efektów to ostatni z priorytetów na liście prawdziwego Pomidorowego Samuraja. Tak, ale jak się przeciwstawić w momencie, gdy zadanie naprawdę wydaje się nudne, bo jest zbyt łatwe, bo jest powtarzalne, bo… ziew. 

Odbicie czaru:

Czar można przezwyciężyć na trzy sposoby: 

Nagroda - myśl o skończeniu nudnego zadania lub zadań może być słabą motywacją. Dzieje się tak, ponieważ myśląc o końcu zadania nasz umysł podpowiada nam inne rozwiązanie - przerwanie także kończy zaczęty proces. Z tego powodu dobrze pomyśleć o dodatkowej gratyfikacji, która niekoniecznie musi być związana z danym zadaniem. Pamiętaj jednakże, że nie może owa nagroda być przeciwstawna temu co chcesz zrobić. Nigdy nie nagradzaj się czymś do czego wcześniej namawiała Cię Prokrastynacja. 

Przyjemność - skomplikujesz szyki Prokrastynacji, jeśli wyzwiesz ją na pojedynek lub do zadania stworzysz grę. Żeby się pojedynkować musisz zrobić sobie zapis.
Podziel małą kartkę na połowę. Po lewej stronie narysuj tyle kółek ile dane zadanie zajmie Ci pomidorów. Jeśli jest ich niewiele, to możesz dołożyć inne zadanie, za które ciężko Ci się zabrać lub podzielić pomidory na mniejsze części. W ostatnim przypadku pamiętaj, że dzielisz je tylko na kartce, nadal obowiązuje Cię zasada, że jeden pomidor to 25 minut.
Po prawej narysuj tyle samo kółek Prokrastynacji. Jeśli pokonasz chęć odłożenia i zrobisz jednego pomidora to zamaluj go po swojej stronie. Jeśli nie udało Ci się, to zamaluj go po stronie czarodziejki.
Wygrywasz jeśli to po Twojej stronie wszystkie kółka będą czarne. Potem możesz podwyższać sobie poprzeczkę i stworzyć własne wersje pojedynków.

Połączenie - nie wszystkie zadania da się połączyć, ale zawsze warto spróbować poszukać. Chodzi o to, żeby jakieś nudne zadanie połączyć z czymś ciekawym. Na przykład sprzątanie połączyć z słuchaniem podcastu, a prasowanie z oglądaniem filmu.
Możesz też stworzyć inny rodzaj połączenia - zadanie łączysz z czymś bardzo ważnym dla Ciebie. Na przykład chcesz pomalować lub zająć się swoim Bullet Journalem, niestety masz straszny bałagan na biurku. Jeśli pomyślisz o tym, że sprzątasz by zająć się wyżej wymienionymi przyjemnościami, Prokrastynacja spasuje i odejdzie.

Czary strachu

Potrafią być bardzo silne, bo Prokrastynacja czerpie moc do nich z Twoich nawyków i przekonań. Warto przyjrzeć się każdemu z nich i zapytać samego siebie, czy czasem prokrastynowanie nie jest spowodowane którymś z nich. 

Ciekawe jest to, że gdy zdasz sobie sprawę z powodu strachu, wtedy czar traci dużo na impecie. Mało tego, bywa, że sama ta wiedza może spowodować jego rozpryśnięcie się w pył, a Ty z wielką ochotą zaczniesz działać. 

Strach przed porażką - kiedy boisz się porażki to znaczy, że borykasz się z poczuciem bycia niewystarczająco dobrym, boisz się niespełnienia czyichś oczekiwań lub narzuciłeś sobie zbyt wyśrubowane standardy. To naturalnie prowadzi do wahania, a następnie do bezczynności (ze względu na przytłaczające emocje) lub zachęca do perfekcjonizmu, który sprawia, że spędzasz więcej czasu na wykonanie danej czynności niż jest to konieczne.

Strach przed sukcesem - też się może zdarzyć, że zdobędziesz to co chcesz i co wtedy? Ten strach też często towarzyszy niechęci do wyjścia ze strefy komfortu. Lęk przed sukcesem może być przyczyną wpadnięcia w nawyki dezorganizacyjne i ogólny brak produktywności. Jeśli złapiesz się na tym, że próbujesz być zapracowanym zamiast po prostu skupić się na najważniejszych zadaniach, to jest to oczywista oznaka lęku przed sukcesem.

Strach przed oceną - w tym przypadku odwlekasz, ponieważ martwisz się, co o Tobie, Twoim zachowaniu, decyzjach czy akcjach pomyślą inni ludzie. Ten strach może być wzmacniany najczęściej przez strach przed porażką. Może mu towarzyszyć poczucie wstydu, że coś się nie uda. 

Strach przed konfliktem - konflikt ten może być zewnętrzny, powiązany z innymi ludźmi, lub wewnętrzny, związany ze sprzecznymi interesami walczącymi o władzę w Twoim umyśle. Każdy z nich może Cię skutecznie powstrzymać przed osiągnięciem Twoich celów i doprowadzić do stanu prokrastynacji. Jeśli dotyczy to dużego projektu warto zastanowić się nad swoimi życiowymi priorytetami. Dlatego dobrze mieć je gdzieś zapisane. Ich przegląd pozwala rozwiać wątpliwości.

Odbicie czaru:

Wszystkim czarom strachu można przeciwstawić się atakiem18 pomidorowym. Nie racjonalizuj tego co masz zrobić za wyjątkiem strachu przed konfliktem i w momencie walki za pomocą połączenia, o którym mowa przy okazji czaru atrakcyjności. Rozdziel projekt lub zadanie na maleńkie cząstki i zacznij pierwszego pomidora od razu bez zastanowienia się. Potem następnego i jeszcze jednego, a jak już zrobisz ich kilka to czy jest sens zawracać skoro już tyle zrobiłaś? Jeśli nie wiesz co o czym mówię zajrzyj do tego wpisu tutaj.

Czar zaciemniania

Jeśli już nic na Ciebie nie działa Prokrastynacja próbuje wszystko pokazać Ci w czarnych barwach.

Nuda - aby pokonać ten stan, należy myśleć kreatywnie i urozmaicać swoje czynności za pomocą intelektualnej i emocjonalnej stymulacji. Kiedy dane zadanie jest zabawne to zawsze chętnie je wykonasz. 

Frustracja - czujesz się sfrustrowana, kiedy stajesz w obliczu zadań i wyzwań, którym jak Ci się wydaje potrafisz sprostać, lecz w rzeczywistości ciężko Ci zarządzać nimi efektywnie. W rezultacie w Twoim umyśle rodzi się uczucie frustracji.

Bezcelowość - to dotyczy najczęściej zadań delegowanych do Ciebie przez kogoś. Jeśli czujesz, że to zaciemnienie Cię dopadło poproś o więcej informacji jaki cel ma mieć to zadanie i jaki efekt powinno mieć nie tylko ono samo, ale także cały projekt. 

Przytłoczenie - kiedy musisz się zmierzyć ze zbyt wieloma zadaniami i informacjami w tym samym czasie, to może wyzwolić to uczucie przytłoczenia. W miarę jak uczucie to przejmuje kontrolę, oczywistym zachowaniem będzie chęć wycofania się z przytłaczających Cię zadań czy działań. Dlatego skup się na swoich listach zadań. 

Odbicie czaru:

Samo czytanie o tym czarze może być już trochę dołujące dlatego włącz światło. Chodzi o to by oprócz tego, co należałoby zrobić przy każdym rodzaju owego czaru dobrze się wprowadzić w pogodny pozytywny nastrój. Włącz muzykę jeśli nie będzie Ci przeszkadzać, zrób sobie ulubiony napój, otwórz okno i odetchnij świeżym powietrzem. Przed zabraniem się za pracę możesz trochę poćwiczyć dotlenisz umysł i wyzwolisz endorfiny, zjedz czekoladę lub po prostu uśmiechnij się. Pomyśl raz jeszcze jak możesz przeciwstawić się rodzajowi lub rodzajom czarów zaciemnienia jakie Cię dopadły, zrób to i działaj!

Nie zapraszaj wiedźmy do siebie!

Prokrastynacja zawsze wejdzie, gdy drzwi są otwarte. By do tego nie dopuścić pozwól sobie na odpoczynek. Wiesz jak znaleźć swój rytm działania, dzięki temu łatwiej będzie Ci przewidzieć, kiedy wiedźma zapuka. Jeśli czujesz, że jesteś zmęczona i przepracowana odpocznij. Świat będzie dalej się kręcił, a Ty gdy wstaniesz z zielonej łąki będziesz miał dużo więcej energii do działania. 

 

ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

    Zapisz się do naszego newslettera!

    Proszę czekać..

    Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.