Jak planować, żeby zrealizować swój cel?

Odpowiedź wydawałaby się prosta, szczególnie w przypadku celów długoterminowych:

Rozpisać, działać, podsumować wynik. 

Dobre planowanie to takie, które wspomaga działanie i jest w pewnym stopniu niezauważalne, nie zabiera Ci czasu i energii więcej niż samo dążenie do celu.
Ważne jednak by znaleźć swój system planowania i działania złożony z takich metod i technik, które przynoszą najlepsze efekty dla nas samych.

Ogólnie rzecz biorąc zwykle sposoby planowania rozpatruje się pod kątem samych celów: długoterminowych, bądź krótkoterminowych. Te pierwsze zwykle są mocno rozbudowane i złożone - chcesz założyć firmę i możesz ją zarejestrować w ciągu paru minut nie wychodząc z domu. Jednak, żeby ciągnąć z niej profity to już długi proces.

Epizod #1
- Szlag! - piękna zawieszka spadła na podłogę. Nie rozbiła się, ale Joli było to obojętne. Trzymała przed sobą pismo, w którym stało jak wół, że znów zapomniała zapłacić za internet. Miała skończyć całą kolekcję ceramicznej biżuterii, by ją sfotografować, ale od tygodnia bez przerwy gasi pożary. Ma już serdecznie dość.
Pani Jola tworzy piękną ceramikę. Do tej pory sprzedawała ją znajomym, ale teraz chce stworzyć sklep internetowy. Chciała uczynić ze swojej pasji źródło dochodu, ale nie wiedziała, że musi dopilnować tak wielu rzeczy.

Cele krótkoterminowe to krótka piłka. Siadasz, zapisujesz co masz zrobić i lecisz. Takim celem może być porządek w komputerze, albo wizyta u dentysty. Do tego żadna strategia planistyczna nie jest potrzebna. Bardziej przyda się sam nawyk planowania, a to już całkiem inna historia.

Epizod #2
- Z magisterką to jestem jak Mikołaj. W Czarnej... Lesie.
- To Kochanowski był.
- Pal licho kto, ale tego jest za dużo.
Joanna była przekonana, że w trakcie listopadowego długiego weekendu napisze część pracy. Wszak wszystkie potrzebne materiały już ma. Ale okazało się, że Monika wpadła na świetny wyjazd, a przecież magisterka nie zając. Potem znów zającem miała się nie okazać zimą, aż nastała wiosna i Joanna musiała ostro przysiąść do pisania. Gdy zobaczyła ile tego jest zwątpiła w to, że kiedykolwiek uda jej się obronić.

W przypadku celów długoterminowych warto przyjrzeć się samemu przedsięwzięciu, które chcemy zrealizować, swojemu rytmowi pracy, a nawet osobowości. Dzięki takiemu podejściu szukając wśród wielu metod i technik znajdziesz swój własny działający system, który możesz nieznacznie modyfikować według potrzeb.

W każdym rodzaju planowania możesz też wykorzystać metodę linearną lub nielinearną. Poniżej wytłumaczę Ci jak one wyglądają i w czym każda z nich może się sprawdzić. Zdarzyć się może też tak, że któraś z nich bardziej przypadnie Ci do gustu i będziesz wykorzystywać wyłącznie jedną do wszystkich swoich projektów.

Planowanie celów długoterminowych

Planowanie linearne

Jeśli lubisz metafory, to wyobraź je sobie jako długą, czasem krętą drogę, którą musisz przebyć. Na jej końcu znajduje się Twój upragniony cel. Przygotowując się do podróży, nie zapomnij zabrać ze sobą bagażu zasobów podręcznych. Upewnij się, czy masz podstawowe rzeczy, które są Ci potrzebne by ową drogę przebyć. Następnie wyznacz sobie kamienie milowe na niej, które określą Ci między innymi jak dużo już przeszedłeś i ile jeszcze przed Tobą.

Planowanie nielinearne

Tu swój projekt wyobraź sobie jako drzewo. Rozwijał się będzie jak ono i przynosił owoce, które będą miarą Twoich osiągnięć. Twoje drzewo posiada korzenie, które zasilają gałązki drzewa, a każda gałązka rodzi owoc. Korzenie to zasoby, które posiadasz, pień jest trzonem, w którym zasoby przekształcasz w konkretne działania - gałązki, owoce to Twoje efekty.

Jak to ma się do praktyki? Jakie są różnice w działaniu obydwóch metod?

Planowanie linearne

• Plan wygląda jak linia czasu - na jednym końcu jesteś Ty, na drugim Twój cel. W trakcie swoich działań poruszasz się do przodu pokonując na niej poszczególne odcinki i przybliżając się w ten sposób do celu.

• Stawiasz się na przeciw swoich działań i na przeciw swojego celu. Daje Ci to efekt ciągłych wyzwań. Jeśli podzielisz swoją oś na takie odcinki, które będą na tyle małe, że nie odczujesz zmęczenia na samą myśl o pokonaniu ich i na tyle duże, że poczujesz przyjemne łaskotanie w brzuchu, nie powinieneś mieć problemów z utrzymaniem motywacji.

• Kawałkując sobie to co masz do zrobienia na mniejsze części nie czujesz zmęczenia. Łatwiej przecież zjeść arbuza krojąc go na kawałki, niż próbując go obgryźć jak jabłko.

Poruszasz się zawsze w jednym kierunku mając cel przed sobą. Nie szukasz innych dróg, dzięki czemu zachowujesz skupienie i nie masz wrażenia przytłaczającego Cię chaosu.

Planując w ten sposób skupiasz się zazwyczaj na jednej roli w swoim życiu. Nie masz potrzeby przeskakiwać z jednej na drugą, bo Twój cel wymaga jednokierunkowego działania.

Planowanie nielinearne

Plan wygląda jak obszar, koło. Stoisz w jego centrum, a celem jest powiększanie go w każdym kierunku. Zaczynasz na początku od najmniejszego, leżącego najbliżej Ciebie kręgu, potem następnego i następnego. Po każdym rozszerzeniu sprawdzasz efekty swoich działań.

Jesteś w środku swoich działań i w środku swojego przedsięwzięcia. Dzięki temu nie tracisz swojego celu z oczu i rozwijasz go wielokierunkowo. Motywujące jest to, że jeśli jakieś działanie nie przynosi spodziewanego efektu to masz jeszcze kilka, które mogą to zrekompensować. Możesz je także wymienić na lepsze.

Każdy efekt zebrany z działania świadczy o rozwoju Twojego projektu. Im mocniejsze masz efekty, tym większa motywacja, by działać.

• Stoisz w miejscu w środku, ale masz wgląd w swoje działania w 360 stopniach. Wybierasz te, które pozwolą Ci zwiększyć obszar swojego przedsięwzięcia.

Niektóre projekty wymagają od Ciebie wcielania się w różne role. Dzięki temu możesz wykorzystać zasoby z każdej ze swoich ról.

Oprócz tego, że dobrze jest dobrać rodzaj planowania do swojej osobowości, to równie ważny jest także jego dobór do konkretnego celu, jaki chcesz zrealizować.

Do czego zatem nadają się poszczególne rodzaje planowania celów?

Planowanie linearne

→ do celów, które nie wymagają złożonych działań, takich jak np. pisanie książki, czy pracy magisterskiej

→ do budowania i wprowadzania nawyków

→ do wszelkich projektów, które nie wymagają rozwoju po osiągnięciu celu, np. budowa strony internetowej lub podróż

• nastawienie na ostateczny wynik

Planowanie nielinearne

→ do celów, które wymagają złożonych działań: prowadzenie bloga, czy budowa domu

→ do projektów, które wymagają rozwijania: działalność gospodarcza, albo kariera zawodowa

→ do rozwijania swoich umiejętności: nauka języka, czy projektowania stron internetowych

→ do rozwoju osobistego

• nastawienie na rozwój

Przemyśl dokładnie czego będziesz potrzebować, przetestuj i działaj!

Koniec epizodu #1
Jola zrobiła sobie gorącej czekolady i usiadła w ulubionym fotelu. Otworzyła swój notes Bonzai i sprawdziła jakich efektów chce się spodziewać w tym miesiącu. Potem otworzyła swój terminarz i zapisała listę do zrobienia na jutro. Rzecz jasna zgodną z tym co zapisane miała w notesie. Ze spraw urzędowych zapisała telefon do księgowej, natomiast najważniejszym zadaniem dnia ma być krótka foto sesja ostatnio zrobionej kolekcji kolczyków.
Koniec epizodu #2
Joanna kupiła notes i zaczęła prowadzić swój pierwszy Bullet Journal. Bardzo polubiła odhaczanie tasków z listy, a dodatkowo wprowadziła technikę pomodoro do swojej pracy. Zaraz po śniadaniu robi sobie kawę i trzy pierwsze pomidory przeznacza sobie na pisanie pracy. Ostatnio wyprzedziła nawet Monikę.

ue bonzai
KONTAKT:
BONZAI
ul. G. Zapolskiej 23
41-218 Sosnowiec

tel. 606 666 343
NEWSLETTER:

    Zapisz się do naszego newslettera!

    Proszę czekać..

    Dziękujemy za zapis do newslettera!

SOCIAL MEDIA:
Bonzai 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.